Po długiej przerwie Fundacja Aktywności Obywatelskiej rusza z nowymi działaniami dla seniorów. Od maja 2021 roku zaczynamy nowy projekt: „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”.

W ramach projektu 40 osób starszych z Lublina podejmie się opieki nad mniej samodzielnymi seniorami z sąsiedztwa. Każdy zaopiekuje się przynajmniej jedną osobą.

Oprócz świadczonej opieki nasi uczestnicy wezmą udział w warsztatach na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa: w rodzinie, w Internecie, w kontaktach z przedstawicielami służb, urzędów, banków czy firm. W ramach warsztatów będą też wyjazdowe, dwudniowe: seniorzy będą poszerzać swoją wiedzę oraz horyzonty przebywając w urokliwych miejscowościach na terenie województwa. Uzupełnieniem warsztatów tematycznych będzie możliwość skorzystania z poradnictwa specjalistycznego.

Równocześnie z warsztatami odbywać się będzie świadczenie pomocy sąsiedzkiej przy merytorycznym wsparciu coacha. Każdy uczestnik będzie mógł omówić indywidualnie sposoby pracy z podopiecznym, zaplanować działania, otrzymać poradę w razie problemów czy nieporozumień.

Ważnym działaniem będzie kampania społeczna „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”. W Radio Lublin, które objęło patronatem projekt, zostaną zamieszczone reportaże oraz spoty informacyjne nt. naszych działań, bezpieczeństwa seniorów oraz promowania postawy szacunku wobec nich. Każdy może włączyć się w projekt poprzez udział w konkursie promującym osoby starsze oraz pozytywne postrzeganie rzeczywistości seniorów. Można będzie zaprezentować się w roli fotografa, literata oraz marketingowca – autora haseł reklamowych. O rozpoczęciu i przebiegu konkursu będziemy informować na bieżąco.

Jak wiemy, „w seniorach siła” i nasi uczestnicy są gotowi udowodnić to kolejny raz. Zachęcamy do obserwowania projektu, słuchania Radia Lublin i udziału w konkursie.

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.