Okazało się, że niektórzy seniorzy dobrze się znają z Kazimierzem. Oczywiście chodzi o Kazimierz Dolny nad Wisłą, gdzie w dniach 7 – 8 lipca odbyły się warsztaty dla uczestników projektu „Osobom starszym – wsparcie i szacunek”. Lubelscy seniorzy od dawna czekali na wyjazd, możliwość integracji i dalszego pogłębiania wiedzy o problemach swojej grupy wiekowej. Informacja, że czeka ich wspólne spędzanie czasu przez półtorej doby dodała im jeszcze więcej zapału do udziału w wyjeździe.

Upały lipcowych dni nie dały się we znaki. Klimatyzacja chłodziła chwilami za mocno, ale nie ostudziła ani pozytywnego odbioru przekazywanych treści, ani chęci do intensywnego udzielania się na zajęciach. Trenerki podejmowały trudne tematy: problemy konsumentów, przemoc, ochronę danych osobowych oraz dbałość o bezpieczeństwo finansowe. Seniorzy znający życie sami podwali przykłady złych praktyk, ale też sposoby, w jaki sobie z nimi radzili. Trenerki uczulały na uważność przy zawieraniu umów, na zakupach internetowych i nie tylko, na niebezpieczne oferty chwilówek i innych form pożyczek oraz na niepodawanie danych osobowych, które mogą być wykorzystywane do okradania seniorów. Chwilami wywiązywały się dyskusje, podczas których wymiana zdań służyła nie tylko wyrażeniu własnego poglądu, ale stanowiła wyraz wzajemnej życzliwości seniorów i dawała poczucie wsparcia: „Mówimy to dla twojego dobra”. Ciężar poruszanych zagadnień łagodziły trenerki poprzez urozmaicanie zajęć luźnymi ćwiczeniami służącymi wzajemnemu poznawaniu się. Na szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych byli zapraszani miejscowi policjanci. Opowiadali dokładnie, z zawodowego punktu widzenia, jak chronić siebie i informacje o sobie.

Wspólna droga, posiłki, spotkania na przerwach kawowych, spacery, przesiadywanie przy stolikach w podcieniach hotelu, zdjęcia to również okazje do nieustannych rozmów. Trenerki, organizator wyjazdu oraz wolontariuszka występująca w roli pomocnego gościa wmieszały się we wspólną gromadę. Pierwszy raz miało miejsce spotkanie wszystkich grup senioralnych skupionych w projekcie oraz całego zespołu fundacji w swobodnej atmosferze, bez nieustannego stresu organizacyjnego. Wieczorny wyjazd do centrum Kazimierza miał urok zbliżającego się wieczora, do którego dołączyło się piękno renesansowych kamieniczek w Rynku i widok tonącego w zieloności zamkowego wzgórza. Nawet cisza nocna nie przerwała integracji. Po cichu, w pokojach hotelowych, seniorzy oglądali wspólnie telewizję albo prowadzili długie nocne rozmowy. Po okresie przymusowej izolacji odczuwany był głód kontaktów, który podczas wyjazdu nadrabiano z nawiązką.

Wyjazd przyniósł wiele radości zarówno uczestnikom projektu, jak organizatorom. Najbardziej wymownie świadczył o tym entuzjazm, z jakim przyjęto informację o kolejnym szkoleniu poza Lublinem. Słychać było głosy uczestników o przepełnieniu wiedzą, co pozwala sądzić, że powstanie tez potrzeba udzielania tej wiedzy osobom, którym seniorzy już od lipca będą świadczyli pomoc.

Projekt „Osobom starszym – wsparcie i szacunek” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 oraz ze środków Gminy Lublin.

{joomplucat:2 limit=9|columns=3}