W dużej mierze zależy to także od Ciebie. Decydujące czynniki to: odpowiednie odżywianie,

aktywność fizyczna, pozytywne myślenie, kontakty międzyludzkie, rozwijanie pasji i zainteresowań, dbanie o własne bezpieczeństwo.

Dzięki odpowiedniemu podejściu do swojego wieku – można to osiągnąć,utrzymując dobrą formę fizyczną i psychiczną przez wiele lat.

Stosując odpowiednią dla siebie dietę,bogatą w witaminy i minerały, uwzględniając dobrej jakości suplementy, probiotyki i prebiotyki – wspieramy zdrowie. Pomaga to maksymalnie aktywować układ immunologiczny i odporność na rozwój przewlekłych dysfunkcji.

Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymanie aktywnego stylu życia. Mogą to być spacery, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni, gimnastyka, itp. Warto je stosować regularnie. Aktywność to także uczestnictwo w spektaklach teatralnych, seansach filmowych, koncertach, wycieczkach a także uprawa działki czy ogródka.

Starając się zachować pozytywne myślenie – unikamy negatywnych emocji. Ograniczamy to,co powoduje przygnębienie czy depresję a wybieramy to,co wzmacnia dobre samopoczucie.

Starszym osobom często doskwiera samotność. By mieć wsparcie w trudnych chwilach,ważne jest utrzymywanie bliskich kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. To podnosi dobry nastrój,

poczucie własnej wartości, przynależności do społeczności i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

By utrzymać zainteresowanie życiem i nie poddać się bierności – wskazane jest rozwijanie swoich pasji i realizowanie podjętych celów. Może to być hobby czy też praca wolontariacka, coś co daje radość i motywuje do działania.

Bezpieczeństwo to bardzo ważny aspekt życia seniora. Należy zwrócić uwagę na oszustów i ich sposoby manipulacji,dbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności domowych,siadając za kierownicę, robiąc zakupy itp.

Wdrażając powyższe zagadnienia można osiągnąć pogodę ducha, polepszyć zdrowie i cieszyć się każdym aspektem życia, dodając mu smaku i uroku.