...

Oprócz wspólnego oglądania, słuchania czy czytania, warto zaproponować podopiecznemu wspólną zabawę intelektualną. Aby umysł sprawnie działał, warto go ćwiczyć całe życie i to regularnie – nie wystarczy np. raz w miesiącu zagrać tylko przez 5 minut. Warto grać systematycznie, a z czasem zobaczymy, że nasz umysł będzie sprawniejszy. Proponowane gry, wspierające pracę naszego umysłu, to m.in.:

Poniżej przedstawimy  listę pomysłów, jak w twórczy sposób można spędzić czas z osobą starszą, która ma ograniczoną możliwość samodzielnego opuszczania domu.

Samotni Seniorzy niech się nie zrażają. Poniższe pomysły można zrealizować samemu. Nowoczesne podejście pozwala śmiało wejść do lokalu, do miejsca kultury bez osoby towarzyszącej. Inni ludzie korzystający z uroków wybranego przez nas miejsca skupiają się raczej na własnych przeżyciach niż zwracają uwagę na pozostałych obecnych. Samotne osoby tym bardziej powinny robić sobie drobne przyjemności. Nie ma powodu samemu pozbawiać się atrakcji, dostępnych dla każdego, tylko za względu na brak towarzystwa. Izolowanie się, pozostawanie w domu rodzi smutek i sprzyja stanom depresyjnym. Samotne przebywanie w ulubionych miejscach ma określone zalety, jeśli zależy nam na spokojnej kontemplacji, refleksji, głębokim przeżywaniu i skupieniu.

Samodzielne organizowanie zajęć to możliwość wyboru czasu wyjścia, zmiany planów, gdy pogoda okaże się niesprzyjająca albo gdy samopoczucie nie pozwala na podjęcie wysiłku. To także wybór aktywności najbardziej odpowiadającej Seniorowi, który może mieć dla siebie jeszcze inną propozycję niż niżej wymienione. Każdy może samodzielnie zdecydować, z kim chce spędzić czas, gdzie zjeść posiłek albo jakie koszty jest gotów ponieść (dojazdy, bilety wstępu, posiłki).

Oferta zajęć zorganizowanych dla Seniorów z Lubelskiego jest przebogata. Jeśli jednak ktoś ma ochotę organizować sobie czas samodzielnie, również ma do dyspozycji szeroki wybór aktywności. Są miejsca, których zwiedzanie nie musi zależeć od działalności klubów czy organizacji, ponieważ Senior śmiało może wyruszyć na poznawanie Lublina i jego okolic w pojedynkę lub w małym, dobranym towarzystwie. Jakie ciekawe zajęcia w plenerze można wymyślić? Oto propozycje pochodzące od samych Seniorów: