8_pisze_kasa.jpg

Aby oszczędzić, dobrze jest zaplanować swój budżet domowy. Jak to zrobić? Podpowiadamy, krok po kroku:

Krok pierwszy: Dochody

Osoby, które każdego miesiąca otrzymują zbliżoną kwotę emerytury wiedzą dokładnie jakie dochody się pojawią. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wpływy miesięcznie są zróżnicowane. Wtedy najlepiej  w każdym miesiącu zaplanować wydatki, adekwatne do wpływów.

Krok drugi: Koszty

Czym są koszty w domowym budżecie? To wydatki domowe, które ponosimy na mieszkanie, opłaty, rzeczy niezbędne do egzystencji jedzenie, chemię, ubrania. Koszty dzielimy na stałe (czynsz, opłaty za media, ubezpieczenia, raty kredytów, koszty transportu, stałe koszty leczenia, leki) i zmienne (żywność, chemia, kosmetyki, ubrania).

Krok trzeci: Przyjemności

Planując kolejny miesiąc oszacuj, realnie, wydatki na przyjemności/ zainteresowania/ hobby. Dzięki temu pod kontrolą pozostaną finanse gdy skusisz się na wyjście do kina/teatru, wycieczkę/wyjazd itp.

Krok czwarty: Kwota na niespodziewane wydatki

W każdym miesiącu może zdarzyć się niespodziewany wydatek. Wizyta u specjalisty, zepsute auto/sprzęt itp. W każdym miesiącu warto założyć, nawet małą kwotę wolną na nieprzewidziane wydatki dzięki temu domowy budżet nie będzie napięty i mamy szansę na utrzymanie kontroli budżetu

Krok piąty: Oszczędności

W każdym miesiącu możemy zastanowić się, ile jesteśmy w stanie odłożyć? Najprościej jest założyć minimalną kwotę, którą chcesz odkładać co miesiąc, a jeśli uda się więcej, to tym lepiej. Kwotę przeznaczoną do odłożenia przelej na początku miesiąca na konto oszczędnościowe, dzięki czemu nie będzie ona kusiła aby skorzystać np. z jakiś promocji.